OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Práve v týchto dňoch sa v médiách veľmi intenzívne diskutuje o globálnych zmenách klímy, ekologických problémoch a ohrozenej budúcnosti Zeme. Album „Chaos A.D.“, ktorý nahrali slávni Brazílci SEPULTURA v roku 1993 sa tématicky viaže najväčšou mierou práve k týmto otázkam; a to nielen vďaka skladbe „Biotech Is Godzilla“ s textom večného rebela Jella Biafru vychádzajúceho priamo z ekologického summitu v Riu, ktorý sa konal rok predtým.
Štyria muzikanti zo SEPULTURY pózujúci pred fabrickým kolosom znečisťujúcim životné prostredie, texty plné politiky, kritiky diktátorov, sociálnych problémov, násilia v uliciach – nikdy predtým a vlastne ani potom nebola táto kapela vo svojich postojoch taká zrelá, premýšľajúca a hodnotiaca svet okolo seba. Kapitolou samou o sebe je postoj k náboženstvu. Veď napríklad Max Cavalera, ktorý napísal riadne ostrú skladbu „Amen“ („In the name of God – We´re going insane“) a v dobovej tlači pózuje vo vkusnom tričku s nápisom „Zabi človeka, si vrah; zabi tisíce ľudí, si dobyvateľ; zabi ich milióny - si boh“, o pár rokov neskôr pod hlavičkou SOULFLY venuje tomu istému bohu nielen skladby, ale i celé albumy a pôsobí nábožensky iba o štipku menej vyhranene ako radikálny Neal Morse. Ak z pohľadu starého thrashera hodnotím dosku „Arise“ ako najlepšiu, „Chaos A.D.“ je po všetkých stránkach najzrelejšou – textová tématika, zvukový kabát, inštrumentálne parádičky, vyšperkované aranžmány – to všetko tu sedí, to všetko tu hrá; v každom prípade však bez straty prepotrebnej tvrdosti a živočíšnosti.
Maxov syn Zyon sa ešte pred narodením postaral o jedno z najpôsobivejších hudobných intier všetkých čias – jeho rýchly tlkot srdca je bránou k obrovskému hitu brazílskej legendy. Spolu s „Refuse/Resist“ sa ocitáme priamo v špinavých juhoamerických uliciach plných policajného a armádneho teroru. Zlosť a zúfalstvo z politického systému geniálne pretavené do tvrdej muziky. Nemenej pôsobivá je v ďalšom priebehu albumu rovnako, snáď len ešte viac dokumentaristicky poňatá rúbanica „Manifest“. Anti-rasistickej hymne „Territory“ vládnu kotle hromových bicích skvelého Igora Cavaleru – prvý singel sa niesol v ťažkom strednom tempe, krvavé gitarové riffy si valcujú cestu dažďovým pralesom. Inštrumentálka „Kaiowas“, ako pocta indiánskemu kmeňu, ktorý spáchal masovú samovraždu na protest proti vládnym snahám o zabratie ich územia, je predzvesťou búrky s názvom „Roots“, ktorá o tri roky neskôr vypukne pod rukami štvorice pomalovaných Brazílcov. K najvýraznejším kúskom na „Chaos A.D.“ prekvapujúco patrí aj coververzia „The Hunt“. Aj keď sa hovorí, že tým najlepším coverom v podaní SEPULTURY je motörheaďácky „Orgasmatron“, ktorý v časoch „Arise“ naspieval Max s pollitrovkou rumu v krvi, mňa osobne vždy oveľa viac bavila nádherne zvrátená melodika „poľovačky“ od NEW MODEL ARMY.
A to som stále iba pri vrcholoch tohto hudobného diela. Je tam toho viac, je to husté, nadčasové, skvelým spôsobom fungujúce aj po takmer štrnástich rokoch. Pravda, štýlotvorným jedincom a novinárom z Rolling Stone to stačiť nemôže. Tí ešte čakali na svoje „Roots“.
Ak z pohľadu starého thrashera hodnotím dosku „Arise“ ako najlepšiu, „Chaos A.D.“ je po všetkých stránkach najzrelejšou.
Max Cavalera
- spev, gitara
Andreas Kisser
- gitara
Paulo Jr.
- basgitara
Igor Cavalera
- bicie
1. Refuse/Resist
2. Territory
3. Slave New World
4. Amen
5. Kaiowas
6. Propaganda
7. Biotech Is Godzilla
8. Nomad
9. We Who Are Not As Others
10. Manifest
11. The Hunt
12. Clenched Fist
Quadra (2020)
Machine Messiah (2017)
The Mediator Between Head And Hands Must Be The Heart (2013)
Kairos (2011)
A-Lex (2009)
Dante XXI (2006)
Roorback (2003)
Under A Pale Grey Sky (live) (2002)
Nation (2001)
Against (1998)
Roots (1996)
Chaos A.D. (1993)
Arise (1991)
Beneath The Remains (1989)
Schizophrenia (1987)
Morbid Visions (1986)
Bestial Devastation (1985)
Datum vydání: Středa, 1. září 1993
Vydavatel: Roadrunner Records
Stopáž: 50:05
Produkce: Andy Wallace
Studio: Rockfield Studios, S. Wales, England
Jedno z alb, které mě pomohlo dostat k metalu. Přesto však na něm po letech nacházím poměrně dost vad na kráse. Nacházejí se zde výborné skladby ("Territory", "Manifest" ...), ale pohříchu i dost průměrných, ze kterých nejvíce vyčnívá laciná agitka "Biotech Is Godzilla". Vůbec textová složka plná naivného politického angažování je kapitolou samou o sobě. V pomyslném souboji z té doby, kde se v ringu utkávají "Chaos A.D." s "Burn My Eyes" dostávají Brazilci až nehorázně těžkou nakládačku. Nicméně i tak lze "Chaos A.D." charakterizovat jako album, na které se nezapomělo. Otázkou zůstává, zda-li to je díky jeho kvalitám, či kapele, která se už předtím stala legendou.
Definitivní odklon od rychlého thrash metalu přelomu osmdesátých a devadesátých let k zemitější a zatěžkanější formě vyjádření. Poprvé se objevují vlivy hardcore a zvuky příslušící k novo-metalové vlně poloviny devadesátých let. Samotné skladby ubraly na členitosti, vše je podřízeno údernosti a energii. Zřejmě největší "hity" v kariéře SEPULTURY - "Territory" a "Refuse/Resist" dokázaly, že tvrdost a rychlost nejsou pojmy totožné, naopak zemitost středních temp dodala materiálu na obrovské síle. Album dále obsahuje povedenou instrumentálku "Kaiowas", koverzi "The Hunt" a několik dalších skvostů - "Amen", "Slave New World", "Propaganda" a třeba "Clenched Fist". Od alba "Beneath The Remains" (89) až do současnosti je pro mne "Chaos A.D." (93) zdaleka nejsilnějším materiálem od SEPULTURY.
Další klasika na kterou nedám dopustit.V době kdy album vyšlo jsem byl Chaos A.D. naprosto posedlej a následujících pár let jsem ho protáčel bez přehánění v podstatě nonstop.I dnes si ho sem tam pustím a pořád to má neskutečnou sílu.Bez debat nejlepší album Sepultury
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.